środa, 4 czerwca 2014

Z podręcznika małego zielarza- metody przygotowania ziół


Witajcie kochani!
Zapewne spotykacie się często lub nawet stosujecie naturalną pielęgnację włosów. A jeśli już o niej mowa, nie może zabraknąć ziół. W dzisiejszym wpisie więc chciałam podzielić się z Wami informacjami o tym, jak je przygotowywać.

Napar
Napar powstaje po zalaniu suszu wrzącą wodą i "ogrzanie" go pod przykryciem (5-15 minut) lub po gotowaniu ziół we wrzątku i odcedzeniu płynu od suszu po 5-10 minutowym ostudzeniu.
Napar zużyć należy w ciągu tego samego dnia. Przyrządza się je z surowców zawierających olejki lotne lub substancje nie znoszące dłuższego gotowania (zioła są więc kapryśne ;D).

Odwar
Odwar przygotowuje się zalewając rozdrobnione zioła odpowiednią ilością wody o temperaturze pokojowej, starannie miesza, a następnie doprowadza do wrzenia na wolnym ogniu. Czas gotowania odwaru zależny jest od pożądanej substancji, którą chcemy z ziół wydobyć. Jeśli jest to składnik łatwiej rozpuszczalny w wodzie, substancje gotuje się około 5 minut, odstawia na 10 minut i przecedza, jeśli jednak substancje pożądane są odporne na działanie wysokiej temperatury lub bardzo twarde (np. kora, korzenie) gotuje się dłużej: 10-30 minut.

Odwaro-napar
Taką metodę przyrządzania ziół stosuje się wówczas, gdy chcemy przygotować razem dwa składniki; jeden nieznoszący gotowania, a drugi który zagotować trzeba. W takiej sytuacji najpierw sporządzamy odwar z ziół wymagających gotowania, a później uzyskanym odwarem zalewamy pozostałe zioła przygotowując z nich napar.

Wyciąg wodny na zimno (macerat)
Maceraty przygotowuje się z ziół zawierających śluzy. Surowiec zalewa się letnią, przegotowaną wodą i pozostawia w temperaturze pokojowej 3-10 godzin, w zależności od rodzaju surowca.
Po przecedzeniu i wyciśnięciu surowca macerat należy zużyć w ciągu dnia.

Okład
Okład sporządza się z ziół zawierających śluzy, gumy i skrobię, ponieważ one utrzymują długo wilgoć i ciepło. Rozdrobione zioła zalewa się taką ilością wody, aby powstała gęsta papka. Doprowadza się ją do wrzenia, aż otrzyma jednolitą, kleistą masę. Po lekkim przestudzeniu można użyć ziół jako okład.

Ocet ziołowy
Ocet ziołowy przygotowuje się wkładając zioła do słoika i zalewając je octem jabłkowym lub winnym. Taką mieszankę należy przykryć i odstawić na 2-3 tygodnie. Po tym czasie przecedza się mieszankę przez sterylną gazę i przelewa do butelek. Gotowy ocet należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu.

Jak widzicie, przygotowanie ziół nie jest trudne. Na opakowaniach ziół znajdziemy często sposób ich przyrządzenia. Lepiej jest jednak być świadomym zielarzem i znać podstawowe sposoby przygotowania ziół. Mam nadzieję, że owy wpis przyda Wam się do Waszej włosowej pielęgnacji bądź będzie ciekawostką.

A Wy korzystacie z dobrodziejstw natury? Jeśli tak, co dokładnie robicie?
Pozdrawiam,


2 komentarze:

 1. Mogę powiedzieć czego NIE robię i po co NIE sięgam. Będzie prościej. :P Nie sięgam po nic co wymaga octu. Jego zapach odrzuca mnie i powoduje mdłości. :/ Bardzo czytelnie napisany post. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki ;)
   Ocet? A feee, nie toleruję jego zapachu wokół mnie! ;p
   Aleksa

   Usuń

Dziękujemy Wam za każdy komentarz! Jest dla nas znakiem, że piszemy to dla Was, nie dla siebie oraz zachęca nas do dalszej pracy. ;)